Polnozrnate pirine tortilje je kar izziv najti v trgovini. No, pa itak se trudim, da ne kupujem gotovih izdelkov, zato me je že dlje časa mikalo, da jih naredim. In so uspele v prvo! Pa sploh niso nobena znanost. Bolj kot spretnost je potrebna hitrost. Odločilna poteza za res dobro, mehko in tanko tortiljo je namreč pečenje. Tukaj gre za sekunde! V nasprotnem primeru se tortilja preveč izsuši, postane trda in se pri zvijanju lomi, kar potem za končni izdelek res ni fajn.
Uspelo mi je najti recept za polnozrnate pirine tortilje in ga modificirati tako, da sem pa zdaj z njimi res zadovoljna. Ampak trenutek, ko se tortilje lepo nakupčkajo na krožniku je šele začetek te zgodbe. Nadevi zanje so posebna zgodba, saj tukaj domišljija ne pozna meja. Jaz za izhodišče vedno vzamem sezonska živila, torej sadje in zelenjavo, ki je aktualna ta hip. Najboljše seveda z domačega vrta. Ali sosedovega. Ali maminega. Skratka… domačega.
Sestavine za tortilje (število le teh je seveda odvisno od velikosti):
4 skodelice polnozrnate pirine moke
1 čajna žlička soli
1 čajna žlička sode bikarbone
1,5 skodelice skoraj vrele vode
2 jedilni žlici ekstra deviškega oljčnega olja
Priprava:
Vzemi večjo posodo, vanjo presej moko, dodaj sol in soda bikarbono ter vse skupaj dobro premešaj. Potem vmešaj vročo vodo in olje ter mešaj s kuhalnico tako dolgo, dokler se masa ne sprime skupaj. Nato zamesi testo z rokami in na dno posode občasno posuj malo moke, če je testo še preveč mokro oz. lepljivo. Testo oblikuj v kepo in položi v skledo ter pokrij s kuhinjsko krpo, da se ne izsuši.
Pripravi si večjo ponev (jaz sem uporabila ponev za palačinke) in jo segrej na srednji temperaturi. Od kepe testa odtrgaj manjši košček in ga oblikuj v kroglico. Položi jo na pomokano površino in jo razvaljaj čim bolj tanko. Na eni strani tortiljo premaži z nekaj kapljicami oljčnega olja.
Tako pripravljeno tortiljo položi v vročo ponev z naoljeno stranjo navzdol. Peci na srednji temperaturi približno 30 sekund, nato jo obrni in speci še na drugi strani.
Tukaj je potrebno nekaj spretnosti, hitrosti, predvsem pa vaje. Če tortiljo pečeš predolgo se bo izsušila in ne bo najbolj ok.
Pečene tortilje zlagaj na krožnik in jih pokrij s kuhinjsko krpo, da se ne izsušijo.
SLANI NADEV:
Za slanega sem pripravila namaz s skyrom, pretlačenim kuhanim jajcem, soljo in čilijem. To je bila osnova. Dve žlici na vsako tortiljo. Potem sem jih obložila s kuhano pusto šunko, tankimi rezinami lahkega sira, na trakce narezanim surovim korenčkom in rukolo, ki sem jo malenkost solila in pokapljala s sokom polovice limone.
SLADKI NADEV:
Osnovni nadev je pripravljen iz skyra, skute, pretlačene banane, cimeta in soka polovice limone. Dve žlici nadeva na vsako tortiljo. Nadev sem potresla z nekaj sesekljane mete, ki poskrbi za posebno svežino. Zadnji korak pred zvijanjem tortilje pa je bila mešanica jagod in malin. Na vsako tortiljo tri žlice.
Kot rečeno… Pri nadevih ni pravil in omejitev. Vključite tisto, kar je sezonsko in sveže. Predvsem pa eksperimentirajte po svojem okusu.
Comments